24. 02. 2022Rubíny, perly a trn
české korunovační klenoty | hodnota: nevyčíslena | kde: Česko
Korunovační klenoty slouží jako znak moci, přičemž k těm českým patří svatováclavská koruna, žezlo a zlaté jablko. První zmíněnou nechal ke své korunovaci zhotovit Karel IV., a jedná se tak o čtvrtý nejstarší šperk svého druhu v Evropě – primát drží lombardský klenot z 9. století. Symbol českých panovníků z 22karátového zlata je osazen 96 drahými kameny: Nejvzácnější z nich představuje velký rubín na přední straně, součást zdobení však tvoří také perly, a do křížku prý byl dokonce vložen trn z koruny Ježíše Krista. Žezlo a jablko přibyly později a dnes se komplet nachází v pražském Chrámu sv. Víta. (foto: Profimedia)
11. 05. 2021Jako by loupil duch
Kdy a kde: 1. nebo 2. prosince 2002, muzeum přírodních věd Museon, Haag, Nizozemsko
Ukradeno: 12 milionů USD, tedy cca 235 milionů KčNa konci roku 2002 došlo k jedné z nejzáhadnějších loupeží všech dob. V haagském muzeu Museon se konala výstava diamantů, na níž byly představeny královské klenoty i četné kousky ze soukromých sbírek. Když po pondělním zavíracím dni muzeum opět otevřeli, ukázalo se, že z 28 výstavních vitrín šest zeje prázdnotou. Přitom všechny vchody do Museonu permanentně hlídala ostraha a všechny výstavní prostory byly neustále natáčeny na video. Vitríny z tvrzeného skla byly navíc opatřeny detektory pohybu.
Na záznamech se ovšem vůbec nic neukázalo, stráže nic podezřelého nezaznamenaly, detektory byly po celou dobu zapnuty a na vitrínách nebyly patrny žádné známky manipulace. Jedinou známkou loupeže bylo vedle chybějících klenotů vytlučené venkovní okno. Bezchybný plán sice naznačoval vazbu na někoho „uvnitř“, ale vyšetřovatelé žádné spojení mezi lupiči a zaměstnanci muzea neodhalili. Loupež dodnes nebyla objasněna. (foto: Wikimedia Commons, Chemical Engineer, CC BY-SA 3.0)