Jak reaguje ženský mozek na stimulaci klitorisu? Co prozradily analýzy DNA o Vikinzích? A kdy vznikne nový superkontinent? 10 nejzajímavějších vědeckých objevů uplynulého roku.
Severním Pacifikem se prohnala obří vlna. Měřila přes 17 metrů a podle vědců šlo o událost, která se objeví zhruba jednou za 1 300 let…
Podmořský vulkán Kavachi v Šalamounových ostrovech zesílil svou aktivitu. Podle odborníků lze v dohledné době očekávat mohutnou sopečnou erupci…
Na první pohled nehybné kontinenty se ve skutečnosti přesouvají po povrchu Země a pozvolna se chystají spojit do jednoho supersvětadílu. Jak bude vypadat? Kdy ke sjednocení dojde? A co bude nové uspořádání znamenat pro člověka?
Vědci na základě studie zjistili, která konkrétní oblast mozku se aktivuje při stimulaci klitorisu, a že tato oblast je větší u žen, které mají častější pohlavní styk…
Značný pokles hladiny Tigridu zpřístupnil pro archeology město království Mitanni, které téměř před půlstoletím zatopila voda Mosulské přehrady…
Nejrozsáhlejší analýza DNA získané ze stovek hrobů zbořila představu Vikinga jako „typického seveřana“. Vikingský způsob života si totiž osvojili lidé z nejrůznějších koutů tehdejšího světa…
Legendární vrak, který ukrýval „mechanismus z Antikythéry“, vydal další cenný artefakt – hlavu sochy, která byla vylovena z vraku před více než stoletím…
Dobrovolné darování krve a krevní plazmy je nepochybně obdivuhodný počin. Podle čerstvého výzkumu australských vědců navíc prospívá zdraví dárců…
Jedním z častých atributů dávných vikinských bojovníků jsou přilby opatřené rohy. Náhodný objev organické hmoty na jedné takové přilbě ale ukazuje, že bojovní Vikingové ve skutečnosti nic takového nepoužívali…
V čajích a dalších podobných výrobcích je spousta „genetických duchů“ v podobě cizorodé DNA. Nejvíce jí vědci objevili v zeleném čaji…
NASA Earth Observatory, Wikimedia Commons, Shutterstock, Pixabay, Universities of Freiburg and Tübingen, Nikos Giannoulakis, Profimedia
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)