Ze studií v Los Angeles vycházejí ty největší romance stříbrného plátna. Jsou v nich vášně, polibky, objetí, hádky, rozchody, slzy i láska. Jenže ty často nekončí s režisérovým „Stop“. Jaké byly ty skutečné milostné příběhy Hollywoodu?
Než potkala svého knížete, byla Grace Kellyová uznávanou herečkou – excelovala ve westernu V pravé poledne i v thrilleru Okno do dvora. V roce 1955 navštívila festival v Cannes, měla to být jen další z přehlídek jejího úspěchu na cestě k ještě zářivější kariéře. Potkala však monackého knížete Rainiera a ve svých šestadvaceti letech dala filmovému pozlátku sbohem. Po krátkých zásnubách se stala kněžnou na plný úvazek. Hollywood svatbu „své princezny“ horečnatě prožíval, rozebíral každý detail: výbavu, kterou pojmulo na 80 kufrů, dvacet tisíc Monačanů, kteří na nevěstu čekali v přístavu nebo svatební róbu, kterou Grace věnovalo filmové studio MGM…
Realita všedního dne monacké kněžny však měla od slavné veselky s šesti stovkami hostů pěkně daleko. Kellyová těžko přivykala aristokratickým pravidlům chování, dělala jí problémy francouzština, služebnictvo se jí za zády vysmívalo, Rainier byl náladový a žárlil na manželčinu popularitu. Kněžna se nakonec našla ve výchově tří dětí a charitativní práci. Občas přesto propadala depresím.
Na konci šedesátých let si pořídila vlastní byt v Paříži. Jezdila sem s milenci – často o dost mladšími. Největší tragédie ji však ještě čekala. V pondělí 13. září 1982 si vyjela s šestnáctiletou dcerou na výlet. V ostrých serpentinách nad Monakem nad silným vozem ztratila vládu a narazila do stromu. O den později Rainier svolil k tomu, aby jeho kněžnu odpojili od přístrojů a nechali zemřít. Do konce svého života v roce 2005 jí zůstal věrný…
ZajímavostiStředobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)
VědaŘepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaer, CC BY-SA 4.0)
HistorieNa základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael Barera, CC BY-SA 4.0)
VálkaOperace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo Horn, CC BY 2.0)
VědaStartup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas Quine, CC BY-SA 2.0)