24. 10. 2020„Plavit se“ umí i gekoni
Indický oceán z Madagaskaru na Andamanské ostrovy přepluli před 6 miliony předci gekonů felsuma andamanská (Phelsuma andamanense). Na přírodním voru se plavili více než 5 000 kilometrů. Dnes jsou v Bengálském zálivu jedinými zástupci felsum. Jejich nejbližší příbuzní žijí stále v „domovině předků“ na jihozápadě Indického oceánu.
04. 06. 2020Růžová záplava v ohrožení
Obří hejno plameňáků růžových nedaleko keňského jezera Nakuru je oblíbenou turistickou atrakcí. Turismus zde generuje příjmy okolo 1,3 milionu dolarů měsíčně (v přepočtu asi 30 milionů korun). Jezero ale trpí značným znečištěním a poklesem hladiny. V záchraně jezera a jeho růžových obyvatel se proto angažuje místní neziskové sdružení.
18. 07. 2019Za láskou na pláž
krab červený | Vánoční ostrov
Červení krabi žijící na Vánočním ostrově jsou suchozemští a většinu roku přebývají v norách v džungli. Chladné počasí na přelomu října a listopadu však urychlí jejich metabolismus a spustí mnohamilionovou migraci k pobřeží, kde se pak členovci páří a kladou vajíčka do písku.
03. 07. 2018Pouť hadždž
2 000 000 lidí
Pouť do Mekky neboli hadždž by měl alespoň jednou za život vykonat každý muslim, který je toho fyzicky schopen a má dostatek peněz. Tradice údajně sahá až do předislámské Arábie a cesta sestává z řady drobnějších rituálů: Věřící mimo jiné musejí stanout na planině Arafát či kamenovat satana (v podobě zdi) v oblasti Miná. Hadždž se sice odehrává každý rok, nicméně islámský kalendář je lunární, a proto se také liší její datum. Pravidelně se jí účastní okolo dvou milionů věřících a saúdské autority na uvedený počet dohlížejí, aby se infrastruktura země nezhroutila.