Vědci objevili mikroplasty už i ve varlatech: Mohly by snižovat plodnost

Mikroplasty jsou takřka všude – vědci je objevili v lidských střevech, krvi, mozku, placentě nebo v mateřském mléce. Nový výzkum odhalil mikroplasty i ve varlatech – lidských i psích.

30.05.2024 - Martin Reichman



Mikroplasty – drobné polymery, které mají svůj původ ve zhruba 400 milionech tun plastů, jež lidé každoročně vyprodukují, se nepozorovaně dostávají do našich těl prostřednictvím potravin, které jíme, vody, kterou pijeme a vzduchu, který dýcháme. Není před nimi úniku a jsou takřka všude – vědci je objevili v lidských střevech, krvi, mozku, placentě nebo v mateřském mléce.

Nový výzkum odhalil mikroplasty i ve varlatech – lidských i psích. Mikroskopické částečky polyethylentereftalátu a polyvinylchloridu vědci objevili ve 100 % vzorků, které testovali, přičemž lidské vzorky obsahovaly třikrát více mikroplastů vzorky varlat psích. Jak moc jde o špatnou zprávu?

Krátká odpověď zní: zatím nevíme. O zdravotních důsledcích mikroplastů na lidské zdraví toho zatím víme jen velmi málo. Výzkum z posledních let ale naznačuje, že mikroplasty mohou představovat vážné ohrožení lidského zdraví, včetně rozvoje různých druhů rakovin, což ostatně potvrzuje i nová studie vědců z Kalifornské univerzity v San Francisku.

Antikoncepce doby plastové

Tracey Woodruffová, výzkumnice v oblasti environmentálního zdraví a ředitelka Programu reprodukčního zdraví a životního prostředí na Kalifornské univerzitě, zjišťovala přítomnost mikroplastů ve 23 lidských a 47 psích vzorcích varlat. Mikroplasty vědkyně identifikovala ve všech vzorcích. Nepříliš povzbudivou zprávou je, že varlata s vyššími koncentracemi určitých mikroplastů, vykazovaly nižší počet spermií. To by podle Woodruffové mohlo negativně ovlivňovat naše reprodukční zdraví.

Nižší množství mikroplastů v psích vzorcích vědkyně spojuje s odlišným přístupem k plastům – lidé podle ní například pijí vodu z plastových lahví a jsou tak vystaveni mnohem vyšší expozici než psi.

Lze se se tedy mikroplastům vyhnout? Vzhledem k jejich rozšíření se jim zcela vyhnout nelze, podle Woodruffové je ale možné omezit jejich přísun do lidského těla. Mnoho studií, které se primárně týkaly ftalátů (skupiny látek používané ke změkčování plastů), podle ní potvrzuje, že omezení konzumace potravin připravených mimo domov, snížilo expozici ftaláty. Podobný princip vědkyně předpokládá i u mikroplastů.

Dalšími způsoby, jak omezit přísun mikroplastů, představuje podle Woodruffové omezení přípravy jídel v plastových nádobách mikrovlnné troubě nebo vystříhání se konzumace vody z plastových lahví a dalších nádob vyrobených z plastu.


Další články v sekci