Jak dnes vypadají vlajky na Měsíci? Záhada měsíčního kamene, pyramida na Marsu a Voyager v mezihvězdném prostoru. Co vás nejvíce zaujalo v roce 2019
Každá posádka z šesti misí Apollo, která stanula na povrchu Měsíce, na místě vztyčila americkou vlajku. Jak tyto vlajky asi vypadají po půlstoletí?
Co by s nechráněným lidským tělem udělalo vesmírné vakuum a mezihvězdný prostor? Smrt by nejspíš nevypadala tak dramaticky, jak ji někdy vídáme na filmovém plátně, přesto by byl skon v kosmu rychlý a nepříjemný...
Sonda MRO vyfotila v marsovském kaňonu Candor Chasma útvar ve tvaru pyramidy...
Vzorek měsíční horniny, kterou na Zemi dopravili astronauté Apolla 14, pochází zřejmě ze Země. Jak se ale dostal na Měsíc?
Stovky a možná i tisícovky prachových tornád vytvořily na povrchu Marsu unikátního členovce...
Sondy Voyager 1 a 2 zkoumají tajemství mezihvězdného prostoru, který se rozkládá za heliosférou. Co nám už návštěva vzdáleného světa přinesla?
Sonda Mars Reconnaissance Orbiter rozšířila svou sbírku snímků povrchu Marsu o další fantastický úlovek...
Měsíc pomalu umírá. Jeho kůra se zvolna svrašťuje a stahuje, podobně jako pokožka stárnoucího člověka. Proč našemu kosmickému souputníkovi docházejí síly? A jak to vědci zjistili?
Ani dnes nevíme, jak velký vesmír je a zda někde začíná a končí. Během tisíců let bádání lidstvo pochopilo, že netvoří střed Galaxie ani Sluneční soustavy a že náš kosmos je mnohem rozsáhlejší, než si dokážeme představit...
SpaceX vypustila v únoru 2018 nejsilnější raketu současnosti. Místo běžné mrtvé váhy – reprezentované nejčastěji betonovým blokem – však Falcon Heavy vynesl na heliocentrickou dráhu automobil Tesla Roadster. Co se s ním stane ve vesmíru?
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)