Jak vypadalo stravování v rakousko-uherské armádě? Jaké byly rozhodující bitvy druhé světové války? Jaké jsou možnosti ochrany před odstřelovači? Čím nahradí česká armáda vysloužilé T-72?
Nasytit statisíce mužů ve stejnokroji představuje výzvu, s kterou se musí v době války vypořádat každá armáda. Ačkoli Rakousko-Uhersko význam intendanční služby nepodceňovalo, museli jeho vojáci bojovat nejen s protivníkem, ale i s hladem…
Pět dní poté, co začala platit kapitulace německých ozbrojených sil, byli v Amsterdamu zastřeleni dva dezertéři z řad Kriegsmarine. Jejich popravu vykonalo německé popravčí komando se souhlasem a za dohledu kanadských důstojníků…
U Leningradu bojovaly statisíce vojáků obou stran, kteří prožívali peklo bitvy různými způsoby. Zatímco někteří v těžké zkoušce morálně selhali, jiní se odhodlali k výjimečným činům…
Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů. Jedním z nich byla operace Bagration, která přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky…
Před úderem odstřelovače se vojáci mohou chránit užitím speciálních doplňků v podobě neprůstřelné vesty či helmy. Vedle toho je rovněž důležité dodržovat základní pravidla bezpečného pohybu – protivníkovi se jednoduše nesmějí prozradit…
Němečtí konstruktéři během války přišli s řadou typů stíhačů tanků. V nejtěžší kategorii se jednalo o stroje Jagdpanther, Jagdtiger, Ferdinand a Nashorn, které prosluly silnou výzbrojí, zároveň ale trpěly řadou nedostatků…
Často se o něm mluví jako o nejlepším tanku druhé světové války: PzKpfw V Panther jistě představoval moderní konstrukci s řadou vynikajících prvků. Zároveň jej ale trápily technické problémy…
Se zhoršující se bezpečnostní situací v Evropě, aktualizuje řada evropských zemí svou obrannou strategii. Byť se před deseti lety zdálo, že velkým počtům těžké techniky odzvonilo, aktuální trend se mění…
Vzdušné boje nad východní frontou jsou často podávány zavádějícím způsobem. Mezi obvyklá tvrzení se řadí špatná technická úroveň sovětských letounů, avšak srovnání letadel značky Jakovlev s německou „stodevítkou“ nabízí odlišný obrázek…
Samohybná houfnice Hummel (čmelák) vznikla na základě koncepce samotného Heinze Guderiana jako vůbec první těžká samohybná houfnice na světě. A šlo o velmi povedenou premiéru…
Wikimedia Commons, baku13, CC BY-SA 3.0; Shutterstock; Wikimedia Commons, Bundesarchiv, CC-BY-SA 3.0; Wikimedia Commons, Alan Wilson, CC BY-SA 2.0; Wikimedia Commons, US Army, CC0; Alamy, Boris Yaroslavtsev, CC BY-SA 4.0; Rossiyskiy Gosudarstvennyy Arkhiv Kinofotodokumentov; Wikimedia Commons, Imperial War Museums, CC0; National Archives and Records Administration, CC0
HistorieCharles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)
ZajímavostiŠamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)
VědaKosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, Betancourt, CC BY 4.0)
RevueLegenda aviatiky
Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.