Rozhodující bitvy druhé světové války: Destrukce skupiny armád Střed

13.06.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.</p>

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.


Reklama

Hned na úvod musíme konstatovat, že sestavení podobného žebříčku, jaký vám právě předkládáme, bude vždy subjektivní. Na tom, které bitvy byly skutečně rozhodující, se sice lze minimálně v nejvyšších patrech seznamu docela dobře shodnout, jejich pořadí se už ale stanovuje hůře, neboť do hry vstupuje velké množství proměnných. My jsme se proto rozhodli propojit názor šesti členů naší válečné redakce, a to tak, že každý sestavil dle svého uvážení seznam rozhodujících 11 bitev či kampaní, přičemž podle pořadí se každému střetnutí udělily body od jedenácti do jedné, jejichž součtem pak vznikl předložený žebříček.

Zároveň jsme se naše hodnocení rozhodli konfrontovat s názorem britského historika věnujícího se druhé světové válce, profesora Ewana Mawdsleyho, který před časem podobný seznam nejdůležitějších bitev a kampaní sestavil pro BBC. Můžete tedy zhodnotit, nakolik se naše, ale třeba i vaše názory rozcházejí.

11. Bagration, 23. červen–29. srpen 1944

  • ztráty Sovětský svaz: 760 000 padlých a raněných
  • ztráty Německo: 200 000 padlých a raněných (odhad)
  • pořadí podle redakce: 11 | pořadí podle Ewana Mawdsleyho: 11

Mohutná ofenziva, během níž Rudá armáda dokázala za šest týdnů osvobodit většinu dosud okupovaného území Sovětského svazu, navázala na otevření druhé fronty v Normandii. Obrovský tlak, kterému musel Wehrmacht na východě čelit, ulehčil angloamerickým divizím postup do francouzského vnitrozemí.

TIP: Nelítostní smrtihlavové v boji: Německá divize SS Totenkopf

Nejen díky velké početní převaze, ale také kvůli tomu, že Hitler trval na obraně určených opevněných měst a zakazoval ústup, dokázali rudoarmějci obklíčit velké množství německých sil a dosáhli tak hlavního cíle celé operace – faktické likvidace skupiny armád Střed. Ta přišla v součtu zhruba o 42 divizí. Rychlé územní zisky měly klíčový dopad také na poválečné uspořádání střední a východní Evropy, neboť většinu tohoto území Rudá armáda na konci války ovládala.

Rozhodující bitvy druhé světové války

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda
Historie
Reklama

Magnetické pole Jupiteru. Vlevo měsíc Io.

Vesmír

Mexické tučnice většinou tvoří dva typy růžic – letní masožravé a zimní s kratšími, sukulentními listy, díky nimž rostlina přečkává suché období. Listy zimních růžic jsou křehké, snadno se odlomí a jednotlivé listy jsou pak schopné zakořenit. Některé druhy mají báze listů zapuštěné v zemi, a tak se chrání před vyschnutím či v suchém ročním období vytvářejí pod povrchem země šupinaté cibulky.

Květy tučnic jsou opylovány hmyzem. Semena těchto rostlin jsou jemná, mají strukturovaný povrch. Ve vodě se díky tomu na jejich povrchu drží bubliny, které semena nadnášejí a umožňují jejich šíření pomocí menších i větších vodních toků. Na snímku Tučnice ocasatá (Pinguicula moranensis). Snad nejznámější, často pěstovaný druh tropické tučnice

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907