Rozhodující bitvy druhé světové války: Destrukce skupiny armád Střed

13.06.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.</p>

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.


Reklama

Hned na úvod musíme konstatovat, že sestavení podobného žebříčku, jaký vám právě předkládáme, bude vždy subjektivní. Na tom, které bitvy byly skutečně rozhodující, se sice lze minimálně v nejvyšších patrech seznamu docela dobře shodnout, jejich pořadí se už ale stanovuje hůře, neboť do hry vstupuje velké množství proměnných. My jsme se proto rozhodli propojit názor šesti členů naší válečné redakce, a to tak, že každý sestavil dle svého uvážení seznam rozhodujících 11 bitev či kampaní, přičemž podle pořadí se každému střetnutí udělily body od jedenácti do jedné, jejichž součtem pak vznikl předložený žebříček.

Zároveň jsme se naše hodnocení rozhodli konfrontovat s názorem britského historika věnujícího se druhé světové válce, profesora Ewana Mawdsleyho, který před časem podobný seznam nejdůležitějších bitev a kampaní sestavil pro BBC. Můžete tedy zhodnotit, nakolik se naše, ale třeba i vaše názory rozcházejí.

11. Bagration, 23. červen–29. srpen 1944

  • ztráty Sovětský svaz: 760 000 padlých a raněných
  • ztráty Německo: 200 000 padlých a raněných (odhad)
  • pořadí podle redakce: 11 | pořadí podle Ewana Mawdsleyho: 11

Mohutná ofenziva, během níž Rudá armáda dokázala za šest týdnů osvobodit většinu dosud okupovaného území Sovětského svazu, navázala na otevření druhé fronty v Normandii. Obrovský tlak, kterému musel Wehrmacht na východě čelit, ulehčil angloamerickým divizím postup do francouzského vnitrozemí.

TIP: Nelítostní smrtihlavové v boji: Německá divize SS Totenkopf

Nejen díky velké početní převaze, ale také kvůli tomu, že Hitler trval na obraně určených opevněných měst a zakazoval ústup, dokázali rudoarmějci obklíčit velké množství německých sil a dosáhli tak hlavního cíle celé operace – faktické likvidace skupiny armád Střed. Ta přišla v součtu zhruba o 42 divizí. Rychlé územní zisky měly klíčový dopad také na poválečné uspořádání střední a východní Evropy, neboť většinu tohoto území Rudá armáda na konci války ovládala.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907