Rozhodující bitvy druhé světové války: Destrukce skupiny armád Střed

13.06.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.</p>

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.


Reklama

Hned na úvod musíme konstatovat, že sestavení podobného žebříčku, jaký vám právě předkládáme, bude vždy subjektivní. Na tom, které bitvy byly skutečně rozhodující, se sice lze minimálně v nejvyšších patrech seznamu docela dobře shodnout, jejich pořadí se už ale stanovuje hůře, neboť do hry vstupuje velké množství proměnných. My jsme se proto rozhodli propojit názor šesti členů naší válečné redakce, a to tak, že každý sestavil dle svého uvážení seznam rozhodujících 11 bitev či kampaní, přičemž podle pořadí se každému střetnutí udělily body od jedenácti do jedné, jejichž součtem pak vznikl předložený žebříček.

Zároveň jsme se naše hodnocení rozhodli konfrontovat s názorem britského historika věnujícího se druhé světové válce, profesora Ewana Mawdsleyho, který před časem podobný seznam nejdůležitějších bitev a kampaní sestavil pro BBC. Můžete tedy zhodnotit, nakolik se naše, ale třeba i vaše názory rozcházejí.

11. Bagration, 23. červen–29. srpen 1944

  • ztráty Sovětský svaz: 760 000 padlých a raněných
  • ztráty Německo: 200 000 padlých a raněných (odhad)
  • pořadí podle redakce: 11 | pořadí podle Ewana Mawdsleyho: 11

Mohutná ofenziva, během níž Rudá armáda dokázala za šest týdnů osvobodit většinu dosud okupovaného území Sovětského svazu, navázala na otevření druhé fronty v Normandii. Obrovský tlak, kterému musel Wehrmacht na východě čelit, ulehčil angloamerickým divizím postup do francouzského vnitrozemí.

TIP: Nelítostní smrtihlavové v boji: Německá divize SS Totenkopf

Nejen díky velké početní převaze, ale také kvůli tomu, že Hitler trval na obraně určených opevněných měst a zakazoval ústup, dokázali rudoarmějci obklíčit velké množství německých sil a dosáhli tak hlavního cíle celé operace – faktické likvidace skupiny armád Střed. Ta přišla v součtu zhruba o 42 divizí. Rychlé územní zisky měly klíčový dopad také na poválečné uspořádání střední a východní Evropy, neboť většinu tohoto území Rudá armáda na konci války ovládala.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907