Rozhodující bitvy druhé světové války: Německé ponorky v akci

04.07.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. V redakčním žebříčku jsme vybrali 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Američtí námořníci sledují výbuchy hlubinných náloží, které poslaly ke dnu jednu z německých ponorek.</p>

Američtí námořníci sledují výbuchy hlubinných náloží, které poslaly ke dnu jednu z německých ponorek.


Reklama

Britský ministerský předseda Winston Churchill ve svých pamětech napsal, že jediná věc, která ho v průběhu války skutečně děsila, byly nepřátelské ponorky. Souboj o Atlantik a německá námořní blokáda jej znepokojovaly dokonce víc než slavná letecká bitva o Británii.

Vlčí smečky

Není divu – podmořské čluny Kriegsmarine dosahovaly v první polovině války skutečně ohromujících úspěchů a Spojencům způsobovaly obrovské materiální ztráty. Pokud by se ponorkám Osy podařilo ovládnout Atlantik, nemohli by Spojenci ve Velké Británii shromáždit dostatek mužů a techniky k realizaci invaze do Normandie a také Sovětský svaz by zůstal ochuzen o většinu dodávek jídla, zbraní a materiálu.

8. Bitva o Atlantik, 1939–1945

Nelítostnou bitvu nakonec zvrátily na spojeneckou stranu technologie – rušení rádiového vysílání, prolomení německého kódu Enigma a především neustále zlepšovaný radar pro vyhledávání ponorek.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Co se císaři honilo hlavou, když se zrovna neholedbal úspěch a ztrátami nepřátel? (zdroj: Wikimedia Commons, Paul Delaroche (Royal Collection), CC0)

Historie

Perleťová oblaka nad jižním Norskem, prosinec 2014. (foto: Wikimedia Commons, HonzachCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrdličky divoké tráví zimu na afrických zimovištích na jižním okraji Sahary a na evropská hnízdiště se vrací obvykle v dubnu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907