Rozhodující bitvy druhé světové války: Německé ponorky v akci

04.07.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. V redakčním žebříčku jsme vybrali 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Američtí námořníci sledují výbuchy hlubinných náloží, které poslaly ke dnu jednu z německých ponorek.</p>

Američtí námořníci sledují výbuchy hlubinných náloží, které poslaly ke dnu jednu z německých ponorek.


Reklama

Britský ministerský předseda Winston Churchill ve svých pamětech napsal, že jediná věc, která ho v průběhu války skutečně děsila, byly nepřátelské ponorky. Souboj o Atlantik a německá námořní blokáda jej znepokojovaly dokonce víc než slavná letecká bitva o Británii.

Vlčí smečky

Není divu – podmořské čluny Kriegsmarine dosahovaly v první polovině války skutečně ohromujících úspěchů a Spojencům způsobovaly obrovské materiální ztráty. Pokud by se ponorkám Osy podařilo ovládnout Atlantik, nemohli by Spojenci ve Velké Británii shromáždit dostatek mužů a techniky k realizaci invaze do Normandie a také Sovětský svaz by zůstal ochuzen o většinu dodávek jídla, zbraní a materiálu.

8. Bitva o Atlantik, 1939–1945

Nelítostnou bitvu nakonec zvrátily na spojeneckou stranu technologie – rušení rádiového vysílání, prolomení německého kódu Enigma a především neustále zlepšovaný radar pro vyhledávání ponorek.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907