Rozhodující bitvy druhé světové války: Šokující pád země galského kohouta

11.07.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Jezdci na koních triumfálně vandrují po pařížských ulicích.</p>

Jezdci na koních triumfálně vandrují po pařížských ulicích.


Reklama

Ať už se nám to líbí nebo ne, anšlus Rakouska, rozpad a obsazení Československa, a dokonce ani porážka Polska nevyvolaly ve světě odpovídající reakci – jinak řečeno – nepřiměly jej k rozhodné akci proti nacistickému Německu.

Galský kohout sražen na kolena

Toto rozpoložení dobře ilustrované takzvanou podivnou válkou se začalo měnit teprve po šokující a drtivé porážce Francie. Země galského kohouta byla přední evropskou i světovou velmocí a jen málokdo očekával, že od zahájení německé kampaně na západě do francouzské kapitulace uběhne pouhých 46 dnů. Tolik opěvovaná Maginotova linie se stala v podstatě bezcennou kulisou, neboť ji hlavní útočné klíny Wehrmachtu dokázaly obejít a naplno se tak projevila převaha konceptu útočné mobilní války nad statickou obranou.

8. Bitva o Francii, květen–červen 1940

Štěstí v neštěstí

Němci celkově dokázali vést konflikt moderně, zatímco Francouzi a Britové ustrnuli až na čestné výjimky v meziválečném období. Nesmíme ale zapomínat ani na další důsledky této kampaně. Za prvé: do světového zápolení se po boku Německa otevřeně zapojila fašistická Itálie. Za druhé: Hitler nechal u Dunkerku trestuhodně uniknout většinu britského expedičního sboru, čímž ostrovní království ponechal „ve hře“ a připravil si tím první velkou porážku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907