Rozhodující bitvy druhé světové války: Pohřebiště japonských letadlovek

18.07.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>USS Yorktown (CV-5) krátce poté, co byla zasažena třemi japonskými bombami. Letadlová loď se potopila o tři dny později a šlo o jedinou americkou letadlovou loď během bitvy o Midway. </p>

USS Yorktown (CV-5) krátce poté, co byla zasažena třemi japonskými bombami. Letadlová loď se potopila o tři dny později a šlo o jedinou americkou letadlovou loď během bitvy o Midway. 


Reklama

Úmysl vylákat americké námořnictvo k rozhodující bitvě skončil těžkou japonskou porážkou. Císařští admirálové v čele s Isoroku Jamamotem hodlali rozšířit vliv svých vojsk v Pacifiku a zároveň zlikvidovat Spojené státy coby námořní velmoc.

Úspěch zpravodajců

K tomu měl posloužit nenadálý útok na americkou základnu umístěnou na atolu Midway. Američané ale díky prolomení japonských kódů věděli o úmyslu nepřítele zaútočit a pojali podezření, že cílem by mohl být právě Midway, což si později pomocí zpravodajské lsti ověřili.

7. Midway, 3.–6. červen 1942

Samurajové krvácejí

Nakonec tak Japonci vpluli do pasti, v níž přišli o čtyři velké letadlové lodě, těžký křižník a stovky elitních pilotů, což představovalo tak těžkou ránu, že se z ní už nevzpamatovali a po zbytek války zůstali v defenzivě. Američané sice také přišli o jednu letadlovou loď (USS Yorktown), mohli ale převzít strategickou iniciativu a obrat na pacifickém bojišti pak dokonali v bojích o Guadalcanal mezi srpnem 1942 a únorem 1943.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907