Rozhodující bitvy druhé světové války: Pohřebiště japonských letadlovek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu
Úmysl vylákat americké námořnictvo k rozhodující bitvě skončil těžkou japonskou porážkou. Císařští admirálové v čele s Isoroku Jamamotem hodlali rozšířit vliv svých vojsk v Pacifiku a zároveň zlikvidovat Spojené státy coby námořní velmoc.

Úspěch zpravodajců

K tomu měl posloužit nenadálý útok na americkou základnu umístěnou na atolu Midway. Američané ale díky prolomení japonských kódů věděli o úmyslu nepřítele zaútočit a pojali podezření, že cílem by mohl být právě Midway, což si později pomocí zpravodajské lsti ověřili.

7. Midway, 3.–6. červen 1942

Samurajové krvácejí

Nakonec tak Japonci vpluli do pasti, v níž přišli o čtyři velké letadlové lodě, těžký křižník a stovky elitních pilotů, což představovalo tak těžkou ránu, že se z ní už nevzpamatovali a po zbytek války zůstali v defenzivě. Američané sice také přišli o jednu letadlovou loď (USS Yorktown), mohli ale převzít strategickou iniciativu a obrat na pacifickém bojišti pak dokonali v bojích o Guadalcanal mezi srpnem 1942 a únorem 1943.


Další články v sekci