Rozhodující bitvy druhé světové války: Pohřebiště japonských letadlovek

18.07.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>USS Yorktown (CV-5) krátce poté, co byla zasažena třemi japonskými bombami. Letadlová loď se potopila o tři dny později a šlo o jedinou americkou letadlovou loď během bitvy o Midway. </p>

USS Yorktown (CV-5) krátce poté, co byla zasažena třemi japonskými bombami. Letadlová loď se potopila o tři dny později a šlo o jedinou americkou letadlovou loď během bitvy o Midway. 


Reklama

Úmysl vylákat americké námořnictvo k rozhodující bitvě skončil těžkou japonskou porážkou. Císařští admirálové v čele s Isoroku Jamamotem hodlali rozšířit vliv svých vojsk v Pacifiku a zároveň zlikvidovat Spojené státy coby námořní velmoc.

Úspěch zpravodajců

K tomu měl posloužit nenadálý útok na americkou základnu umístěnou na atolu Midway. Američané ale díky prolomení japonských kódů věděli o úmyslu nepřítele zaútočit a pojali podezření, že cílem by mohl být právě Midway, což si později pomocí zpravodajské lsti ověřili.

7. Midway, 3.–6. červen 1942

Samurajové krvácejí

Nakonec tak Japonci vpluli do pasti, v níž přišli o čtyři velké letadlové lodě, těžký křižník a stovky elitních pilotů, což představovalo tak těžkou ránu, že se z ní už nevzpamatovali a po zbytek války zůstali v defenzivě. Američané sice také přišli o jednu letadlovou loď (USS Yorktown), mohli ale převzít strategickou iniciativu a obrat na pacifickém bojišti pak dokonali v bojích o Guadalcanal mezi srpnem 1942 a únorem 1943.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hod oštěpem se poprvé objevil na olympijských hrách v roce 708 př. n. l. jako součást pětiboje. Od roku 1908 je součástí programu moderních olympijských her pro muže a od roku 1932 pro ženy. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír
Zajímavosti

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907