Rozhodující bitvy druhé světové války: Zahájení střetu titánů

27.06.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Pro německé pěšáky se prvotní úspěchy v Sovětském svazu rázem změnily v peklo na zemi.</p>

Pro německé pěšáky se prvotní úspěchy v Sovětském svazu rázem změnily v peklo na zemi.


Reklama

Hitlerova invaze do Sovětského svazu představovala největší vojenskou operaci v dějinách lidstva. I když se tento tah často skloňuje jako jedna z nejzásadnějších strategických chyb nacistického diktátora, nemuselo tomu tak doopravdy být.

Kdo bude první?

Stačilo jen, aby Wehrmacht disponoval dlouhodobým strategickým plánováním a nepřecenil vlastní logistické možnosti. Sám Hitler se nechal opakovaně slyšet, že nejtěžší boje se odehrají během pouhých šesti týdnů, Rudá armáda bude zcela zničena, bolševismus se zhroutí jako domek z karet a Velká Británie pak bude muset požádat o mír. Střet Německa a SSSR byl zřejmě nevyhnutelný a šlo jen o to, kdo zaútočí první.

9. Operace Barbarossa, červen–prosinec 1941

Zachránit průmysl

Sovětské velení předpokládalo vítěznou válku svedenou na území nepřítele a ani přes řadu náznaků Stalin nevěřil, že by na něj dosavadní spojenec mohl zaútočit jako první. To se ale 22. června 1941 stalo a v následujících dnech a týdnech čelila Rudá armáda skutečné apokalypse.

Při všem zmatku, ústupech, zoufalých protiútocích, pokusech o průlomy z kotlů i nesmyslných rozkazech často zcela nekompetentních velitelů se ale Sovětům přece jen něco podařilo – odsunem na východ zachránili značnou část svých průmyslových kapacit, zcela nezbytných pro další vedení války. Wehrmacht tak sice do listopadu zničil obrovské síly nepřítele a dosáhl dosud nevídaných územních zisků, Stalinův téměř nekonečný lidský rezervoár společně s přicházející zimou ale umožnil sovětskému režimu přežít, zatímco statisíce německých vojáků si měly brzy vysloužit medaili zvanou „Zmrzlé maso“.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V minulosti sestávaly nejjemnější látky z více než dvou set vláken na centimetr čtvereční a zdobily je také výšivky. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vedle pilota má Air Car pojmout i trojici spolucestujících. (foto: Profimedia/Lazzarini Design)

Revue

Mohutný výron koronální hmoty na snímku sondy SOHO

Vesmír

Archeologům se poprvé podařilo nalézt zbytky dřevěných hrotů z římské éry, které měly odradit útočníky. Hroty fungovaly podobně jako ostraný drát nebo žiletkový plot. (ilustrační foto: Unsplash, Hunter JamesCC0)

Věda

Pohled z planiny Omalos na vrcholky Bílých hor (Lefka Ori) s divokými růžovými tulipány (Tulipa bakeri) a fialovými sasankami věncovými (Anemone coronaria) v popředí. (foto: Cedrik a Štěpánka Haškovcovi - se souhlasem k publikování)

Příroda

Stříbro nalezené v Kutné hoře vedlo krále k vydání horního zákoníku a ražbě pražských grošů, „tvrdé měny“ středověku. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907