Rozhodující bitvy druhé světové války: Zahájení střetu titánů

27.06.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Pro německé pěšáky se prvotní úspěchy v Sovětském svazu rázem změnily v peklo na zemi.</p>

Pro německé pěšáky se prvotní úspěchy v Sovětském svazu rázem změnily v peklo na zemi.


Reklama

Hitlerova invaze do Sovětského svazu představovala největší vojenskou operaci v dějinách lidstva. I když se tento tah často skloňuje jako jedna z nejzásadnějších strategických chyb nacistického diktátora, nemuselo tomu tak doopravdy být.

Kdo bude první?

Stačilo jen, aby Wehrmacht disponoval dlouhodobým strategickým plánováním a nepřecenil vlastní logistické možnosti. Sám Hitler se nechal opakovaně slyšet, že nejtěžší boje se odehrají během pouhých šesti týdnů, Rudá armáda bude zcela zničena, bolševismus se zhroutí jako domek z karet a Velká Británie pak bude muset požádat o mír. Střet Německa a SSSR byl zřejmě nevyhnutelný a šlo jen o to, kdo zaútočí první.

9. Operace Barbarossa, červen–prosinec 1941

Zachránit průmysl

Sovětské velení předpokládalo vítěznou válku svedenou na území nepřítele a ani přes řadu náznaků Stalin nevěřil, že by na něj dosavadní spojenec mohl zaútočit jako první. To se ale 22. června 1941 stalo a v následujících dnech a týdnech čelila Rudá armáda skutečné apokalypse.

Při všem zmatku, ústupech, zoufalých protiútocích, pokusech o průlomy z kotlů i nesmyslných rozkazech často zcela nekompetentních velitelů se ale Sovětům přece jen něco podařilo – odsunem na východ zachránili značnou část svých průmyslových kapacit, zcela nezbytných pro další vedení války. Wehrmacht tak sice do listopadu zničil obrovské síly nepřítele a dosáhl dosud nevídaných územních zisků, Stalinův téměř nekonečný lidský rezervoár společně s přicházející zimou ale umožnil sovětskému režimu přežít, zatímco statisíce německých vojáků si měly brzy vysloužit medaili zvanou „Zmrzlé maso“.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907