Rozhodující bitvy druhé světové války: Zahájení střetu titánů

27.06.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Pro německé pěšáky se prvotní úspěchy v Sovětském svazu rázem změnily v peklo na zemi.</p>

Pro německé pěšáky se prvotní úspěchy v Sovětském svazu rázem změnily v peklo na zemi.


Reklama

Hitlerova invaze do Sovětského svazu představovala největší vojenskou operaci v dějinách lidstva. I když se tento tah často skloňuje jako jedna z nejzásadnějších strategických chyb nacistického diktátora, nemuselo tomu tak doopravdy být.

Kdo bude první?

Stačilo jen, aby Wehrmacht disponoval dlouhodobým strategickým plánováním a nepřecenil vlastní logistické možnosti. Sám Hitler se nechal opakovaně slyšet, že nejtěžší boje se odehrají během pouhých šesti týdnů, Rudá armáda bude zcela zničena, bolševismus se zhroutí jako domek z karet a Velká Británie pak bude muset požádat o mír. Střet Německa a SSSR byl zřejmě nevyhnutelný a šlo jen o to, kdo zaútočí první.

9. Operace Barbarossa, červen–prosinec 1941

Zachránit průmysl

Sovětské velení předpokládalo vítěznou válku svedenou na území nepřítele a ani přes řadu náznaků Stalin nevěřil, že by na něj dosavadní spojenec mohl zaútočit jako první. To se ale 22. června 1941 stalo a v následujících dnech a týdnech čelila Rudá armáda skutečné apokalypse.

Při všem zmatku, ústupech, zoufalých protiútocích, pokusech o průlomy z kotlů i nesmyslných rozkazech často zcela nekompetentních velitelů se ale Sovětům přece jen něco podařilo – odsunem na východ zachránili značnou část svých průmyslových kapacit, zcela nezbytných pro další vedení války. Wehrmacht tak sice do listopadu zničil obrovské síly nepřítele a dosáhl dosud nevídaných územních zisků, Stalinův téměř nekonečný lidský rezervoár společně s přicházející zimou ale umožnil sovětskému režimu přežít, zatímco statisíce německých vojáků si měly brzy vysloužit medaili zvanou „Zmrzlé maso“.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907