Rozhodující bitvy druhé světové války: Stalinův první úspěch

08.08.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Rudoarmějci během jednoho ze sovětských protiútoků v listopadu 1941 poblíž Tuly.</p>

Rudoarmějci během jednoho ze sovětských protiútoků v listopadu 1941 poblíž Tuly.


Reklama

Po zdrcujících porážkách z léta a podzimu roku 1941 se zdálo, že přežití Sovětského svazu visí na vlásku. Wehrmacht stál na předměstích Moskvy a lidské i materiální ztráty, které Rudá armáda utrpěla, by zřejmě zcela zdecimovaly každé jiné ozbrojené síly tehdejšího světa.

4. Bitva u Moskvy, prosinec 1941–leden 1942

Německá hrozba a osvobození Moskvy

Situace ale nebyla ani zdaleka tak jednoznačná – také Němci přišli o mnoho mužů i techniky a navíc přicházela pověstná ruská zima, na kterou nebyli vůbec připraveni. Toho si bylo sovětské vrchní velení vědomo, a tak mohl armádní generál Grigorij Žukov 29. listopadu požádat Stavku o schválení svého plánu na protiofenzivu.

V odůvodnění napsal: „Nepřítel je vyčerpán. Pokud ale nyní nezlikvidujeme jeho nebezpečné průniky, bude schopen své divize v moskevském regionu posílit, (…) což by vyústilo v nebezpečnou situaci.“ Naproti tomu Němci nepředpokládali, že by mohli čelit významnější protiofenzivě, a ještě 4. prosince zpravodajské oddělení Vrchního velení pozemních sil hlásilo, že v „současné době není nepřítel před skupinou armád Střed schopen bez větších záloh podniknout protiútok“.

Jenže Rudá armáda rezervy stále ještě měla a 5. prosince spustila mohutný útok, který Němce v následujících dnech a týdnech vrhl zpět o desítky až stovky kilometrů. I když se nepodařilo skupinu armád Střed zničit, v což Stalin doufal, měla porážka u Moskvy pro třetí říši i další vývoj války zcela zásadní důsledek.

TIP: Když poručí generál zima: Jaké počasí čekalo na Wehrmacht na východní frontě?

Šlo totiž o konečné selhání Blitzkriegu a zhroucení německých nadějí, že Sovětský svaz bude poroben během několika měsíců – dlouhou opotřebovávací válku přitom Hitler nemohl vyhrát, zvláště když 11. prosince 1941 vstoupil do otevřeného konfliktu také se Spojenými státy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mezi chorobami přenesenými z lidí na zvířata dominují bakteriální infekce.

Zajímavosti

Technologie pro dálkový průzkum LiDAR odhalila pozůstatky intenzivně osídlené krajiny dávné kultury Casarabe, v dnešní západní Amazonii. (foto: German Archaeological Institute, H. PrümersCC BY 4.0

Věda

Střední Amerika

Asi nejobvyklejší (resp. nejsnáze množitelná a dostatečně barevná) rybka začátečníků je „paví očko“, „mečovka“ nebo „plata“. Právě ve středoamerických vodách žijí rozličné druhy snadno živorodých rybek, z nichž akvaristé vyšlechtili desítky či stovky barevných i tvarových variant. 

Paví očko, gupka, čili živorodka duhová (Poecilia reticulata) žije ve sladké i brakické vodě a nejen díky tomu je velmi tolerantní ke kvalitě vody v akváriu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vizualizace znázorňující (zatím nepotvrzený) exoměsíc u exoplanety Kepler-1625b-i.

Vesmír

Během vlády Ludvíka XIV. kvetla v Paříži živnost kartářkám, čarodějnicím i obchodníkům s jedy. Prodávala se zde dokonce speciální směs zvaná „prášek dědiců“. 

Historie
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907