Rozhodující bitvy druhé světové války: Přežití ostrova svobody

15.08.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>De Havilland Dh-98 Mosquito Pr-9 Královského letectva, které utrpělo během bitvy o Británii těžké ztráty</p>

De Havilland Dh-98 Mosquito Pr-9 Královského letectva, které utrpělo během bitvy o Británii těžké ztráty


Reklama

Bitva o Británii představovala první strategický neúspěch nacistického Německa, který měl několik zcela klíčových důsledků pro další vývoj konfliktu. V první řadě se Hitlerovi nepodařilo vyřadit Velkou Británii z války, takže ostrovní království mohlo pokračovat v odporu a stát se vedoucím článkem spojenecké koalice.

3. Bitva o Británii, červenec–říjen 1940

Krvácející Luftwaffe

Jeho území pak posloužilo nejen jako odrazový můstek pro invazi (v zásadě šlo o neustálou hrozbu v německém týlu, která vázala značné síly třetí říše), ale také jako centrum speciálních operací a podpory odboje v okupované Evropě a především coby základna pro strategické bombardování třetí říše.

Nelze také opomenout fakt, že Luftwaffe přišla během tří měsíců o téměř 2 000 drahocenných letounů, a co hůř, také o mnoho prvotřídně vycvičených pilotů. Na druhé straně přežití svobodné Británie znamenalo pro protinacistický boj možnost využívat obrovské materiální i lidské zdroje její koloniální říše.

USA se zapojují

Kromě toho měla bitva klíčový vliv také na veřejné mínění ve Spojených státech amerických, kde zpočátku většina obyvatel věřila, že Velká Británie bude poražena. Postupem času se ale tento názor změnil a Američané pochopili, že má smysl ostrovní království v boji podporovat, jak jen to bude možné.

TIP: Hitlerovy vzdušné zbraně: Pravda o Luftwaffe během druhé světové války

Do válečného úsilí se tak ve větší míře zapojil mohutný americký průmysl. Naproti tomu Adolf Hitler po tomto neúspěchu odvrátil svou pozornost na východ a rozhodl se pro osudovou invazi do SSSR.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Delfíni umí při náhlém vynoření usměrnit tvorbu bublinek dusíku tak, aby se jim nedostávaly do krevního oběhu a nekolovaly po těle. (foto: Unsplash, NOAA, CC0)

Příroda

Portrétová fotografie Emila Holuba s neodmyslitelnou tropickou přilbou. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Model blízkého planetárního systému TRAPPIST-1. (foto: NASA, R. Hurt, T. PyleCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Archeologové v Izraeli objevili 44 byzantských zlatých mincí a další cenné předměty. (foto: Israel Antiquities Authority, Dafna GazitCC BY 4.0)

Věda

Turecká obsluha kulometu s rakousko-uherským instruktorem. (foto: Jiří Ráčil, oldphoto.info -se souhlasem k publikování)

Válka

Nezamhouřit oka

Shattered | rok: 2014 | počet sezon: 1

V reality show Shattered se deset účastníků nechalo zavřít v domě plném skrytých kamer a měli za úkol vydržet týden bez spánku. Denně přitom podstupovali testy, aby se určilo, na koho dlouhodobá bdělost dopadá nejhůř. Tito jedinci se pak utkávali v různých výzvách a nejslabší museli dům opustit. Na vítěze čekalo v přepočtu 4,1 milionu korun, suma se však snižovala pokaždé, když někdo ze soutěžících zavřel oči na déle než deset sekund. Zatímco někteří usnuli, jiní prodělávali halucinace či dramatické změny chování. Farah Clareová nakonec zůstala vzhůru celých 178 hodin a odnesla si čtyři miliony korun. (foto: Unsplash, Alexandra Gorn, CC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907