Rozhodující bitvy druhé světové války: Přežití ostrova svobody

15.08.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>De Havilland Dh-98 Mosquito Pr-9 Královského letectva, které utrpělo během bitvy o Británii těžké ztráty</p>

De Havilland Dh-98 Mosquito Pr-9 Královského letectva, které utrpělo během bitvy o Británii těžké ztráty


Reklama

Bitva o Británii představovala první strategický neúspěch nacistického Německa, který měl několik zcela klíčových důsledků pro další vývoj konfliktu. V první řadě se Hitlerovi nepodařilo vyřadit Velkou Británii z války, takže ostrovní království mohlo pokračovat v odporu a stát se vedoucím článkem spojenecké koalice.

3. Bitva o Británii, červenec–říjen 1940

Krvácející Luftwaffe

Jeho území pak posloužilo nejen jako odrazový můstek pro invazi (v zásadě šlo o neustálou hrozbu v německém týlu, která vázala značné síly třetí říše), ale také jako centrum speciálních operací a podpory odboje v okupované Evropě a především coby základna pro strategické bombardování třetí říše.

Nelze také opomenout fakt, že Luftwaffe přišla během tří měsíců o téměř 2 000 drahocenných letounů, a co hůř, také o mnoho prvotřídně vycvičených pilotů. Na druhé straně přežití svobodné Británie znamenalo pro protinacistický boj možnost využívat obrovské materiální i lidské zdroje její koloniální říše.

USA se zapojují

Kromě toho měla bitva klíčový vliv také na veřejné mínění ve Spojených státech amerických, kde zpočátku většina obyvatel věřila, že Velká Británie bude poražena. Postupem času se ale tento názor změnil a Američané pochopili, že má smysl ostrovní království v boji podporovat, jak jen to bude možné.

TIP: Hitlerovy vzdušné zbraně: Pravda o Luftwaffe během druhé světové války

Do válečného úsilí se tak ve větší míře zapojil mohutný americký průmysl. Naproti tomu Adolf Hitler po tomto neúspěchu odvrátil svou pozornost na východ a rozhodl se pro osudovou invazi do SSSR.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kterým směrem utíkají prchající srny? Jedna z mnoha otázek, kterou si kladl česko-německý výzkumný tým.

Příroda
Zajímavosti

Černá skříňka Země vyroste na blíže neurčeném místě na ostrově Tasmánie. Designem se podobá populárnímu Špicberskému globálnímu úložišti semen v Norsku.

Věda

Bohatá úroda chilli papriček na palubě ISS v experimentu PH-04.

Vesmír

Hugh O’Flaherty (1898–1963) zachránil za druhé světové války v Římě tisíce ohrožených lidí.

Historie

<h3>Praktické dílo pouště</h3><p>Kočovný život v mongolských stepích provázejí každodenní obtíže v podobě měnících se teplot, písečných bouří a dalších nebezpečí. Proto tam spatřil světlo světa tradiční oděv, který je nejen estetický, ale i praktický. Základ krojů pro muže i ženy tvoří „dél“: Hedvábný plášť přiléhající k tělu může přitom zároveň posloužit jako přikrývka, polštář či stan. Především lovci se proti chladnému počasí chrání kožešinami. Dekorativní klobouky pak dokládají příslušnost ke kmeni.</p>

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907