Rozhodující bitvy druhé světové války: Překvapivý útok císařských orlů

25.07.2021 - Jiří Michlíček a Jiří Suchánek

Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu

<p>Námořníci na Fordově ostrově během japonského útoku na Pearl Harbor. V pozadí explodující torpédoborec <em>USS Shaw</em>.</p>

Námořníci na Fordově ostrově během japonského útoku na Pearl Harbor. V pozadí explodující torpédoborec USS Shaw.


Reklama

Pouhá hodina a půl japonského leteckého úderu proti americké námořní základně na Havaji měla zcela klíčový dopad v podobě vstupu Spojených států do války.

Nečekaná návštěva

Šok, který veřejnost v USA toho dne zažila, vlil dosud váhajícím politikům i obyčejným lidem do žil obrovské odhodlání zničit nejen Japonce, ale i Německo. US Navy přišlo o osm bitevních lodí (čtyři potopeny, zbylé vážně poškozeny), což císařským ozbrojeným silám umožnilo ovládnout takřka bez odporu jihovýchodní Asii. Zároveň měli ale Japonci i smůlu, neboť v Pearl Harboru nezastihli žádné americké letadlové nosiče, které se v pozdějším průběhu války ukázaly jako klíčové pro vítězství v Pacifiku.

Tam jsme prohráli válku

Velmi výstižně celou operaci v poválečné analýze shrnul japonský admirál Čúiči Hara: „V Pearl Harboru jsme vybojovali skvělé taktické vítězství, zároveň jsme tam ale prohráli válku.“ Nelze pominout ani fakt, že se vstupem Spojených států do světového konfliktu se k životu naplno probudila prozatím podřimující americká průmyslová základna, kterou Japonci i Hitler vážně podcenili.

6. Pearl Harbor, 7. prosinec 1941

Z ní pak začalo proudit obrovské množství zbraní a techniky nejen k divizím strýčka Sama, ale také ke spojeneckým armádám, zejména do Velké Británie a Sovětského svazu. Silné protijaponské nálady, které v USA po Pearl Harboru vznikly, přispěly i k odhodlání použít proti zemi vycházejícího slunce jaderné zbraně.

TIP: Útok na Pearl Harbor: Mohli Američané odvrátit překvapivý úder císařských orlů?

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907