Druhá světová válka si vyžádala nejméně 60 milionů lidských životů. Zuřila prakticky na celé planetě a odehrálo se během ní nepočítaně střetů – od soubojů muže proti muži až po gigantické kampaně. V redakčním žebříčku se podíváme na 11 bitev, které podle nás měly největší dopad na průběh a výsledek konfliktu
První rozhodující spojenecké vítězství na některé z pozemních front druhé světové války a také jediná významná bitva na zemi, kterou britské impérium vybojovalo bez přímé americké pomoci. Proti silám Osy vedeným polním maršálem Erwinem Rommelem se postavila britská 8. armáda složená z Indů, Australanů, Novozélanďanů, Svobodných Francouzů či Řeků.
Ty vedl tehdy ještě víceméně neznámý generál Bernard Montgomery, který disponoval materiální i početní převahou. I když Britům pečlivě připravená německá obrana způsobovala těžké ztráty, australským a novozélandským divizím se nakonec podařilo na několika místech nepřátelskou linii prolomit, takže Rommelova porážka se stala nevyhnutelnou. Pro britské impérium šlo o obrovské pozvednutí morálky.
Často nicméně zaznívají i názory, že větší dopad na konečnou porážku Afrikakorpsu měla operace Torch neboli spojenecké vylodění v severovýchodní Africe. Ta proběhla během závěrečné fáze střetnutí u El Alameinu a síly Osy se po ní dostaly do kleští, což vedlo k jejich nevyhnutelné kapitulaci v květnu 1943. Angloamerických silám se pak otevřela cesta k invazi na Sicílii a do Itálie.
TIP: Britská Matilda II: Obávaný protivník Němců v Africe
Tamní krvavé boje sice Spojencům nepřinesly zásadní strategickou výhodu (snad kromě leteckých základen pro bombardování třetí říše), Wehrmachtu nicméně tato fronta odčerpávala značné množství sil. My si ale myslíme, že všechny tyto události začaly právě u El Alameinu – pokud by byl Montgomery poražen, mohla se situace vyvíjet jinak.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)