Tajemství dlouhověkosti i podstata dávných kultů: 10 nejzajímavějších objevů světa vědy

27.12.2018 - redakce 100+1

Co je hlavní příčinou lidské dlouhověkosti? Proč si Peruánci tvarovali protáhlé lebky? A může se převrátit magnetické pole Země? Připomeňte si 10 zpráv z oblasti vědy, které vás nejvíce zaujaly v uplynulém roce.


Reklama

Chcete mít dlouhý život? Badatelé zjistili, co je pro dlouhověkost nejdůležitější

Žijeme déle, než kdykoliv předtím v lidské historii. Co je hlavní příčinou této dlouhověkosti? Podle rozsáhlého výzkumu, prováděného ve 174 zemích světa, není dlouhověkost otázkou bohatství.


Záhada vyřešena: Proč si dávní Peruánci tvarovali protáhlé lebky?

Tvarování lebek lidí není nic výjimečného. Ve skutečnosti takové věci praktikovala či stále ještě praktikuje celá řada kultur, od západní Evropy a Ameriky, až po Dálný Východ a Afriku. K čemu tato úprava lebek sloužila?


Objev z čínské jeskyně: Magnetické pole Země se může převrátit velice rychle

Z geologických záznamů jsme už před časem vyčetli, že se magnetické pole Země občas přepóluje. Mysleli jsme si ale, že to je přece jenom geologicky pozvolný proces, na který je potřeba řada dlouhých lidských životů. Byl to nejspíš omyl.


Smutné scény z rozpálené Austrálie: Vaření kaloni padající z oblohy

Obyvatelé Campbelltownu v australském Novém Jižním Walesu, přes který se letos v létě přehnaly vlny ničivého horka, zažívají doslova hororové scény. V okolí objevili stovky mrtvých kaloňů, větších a denních příbuzných netopýrů, kteří se doslova uvařili.


Masakr doby bronzové: Dávní vetřelci vyhladili všechny muže ve Španělsku

Evropa se zrodila ve víru válek a invazí. Výzkum například ukázal, že na území dnešního Španělska byl příchod lidí odlišné kultury dost dramatický. Místní muži zde najednou kompletně „zmizeli“...


Alzheimerova choroba může být přenosná. Šíří se lékařskými zákroky

Příčinám vzniku Alzheimerovy choroby stále ještě detailně nerozumíme. Mezinárodní tým vědců nedávno potvrdil skutečnost, které se odborníci obávali již delší dobu. Alzheimerova choroba je skutečně ve velmi vzácných případech přenosná.


Geologické pochody v přímém přenosu: Co trhá Keňu na kusy?

V africké Keni nedávno vzbudily pozornost nápadné trhliny, které se objevily po prudkých deštích v okrese Narok. Podle místních zpráv je jedna z trhlin až 15 metrů hluboká a 20 metrů široká.


Systém pro čištění moří Ocean Cleanup je hotový a chystá se vyrazit do akce

Nizozemský student Boyan Slat před pár lety vymyslel Ocean Cleanup, ambiciózní technologii, jejímž účelem je odstranit z oceánu enormní množství plastové odpadu. Nyní pro jeho projekt nadešel okamžik pravdy.


Za světlem na konci tunelu: Vědci studovali buddhistické mnichy na prahu smrti

Zážitky blízké smrti jsou překvapivě časté a náležejí k fascinujícím fenoménům lidského těla a mysli. Není divu, že tato problematika láká i vědce. Výzkum buddhistických přeborníků v meditaci odkryl tajemná zákoutí extrémních stavů těla a mysli.


V USA se šíří záhadná choroba, která paralyzuje děti a teenagery

Spojené státy hlásí zvýšený výskyt onemocnění, které připomíná obrnu a paralyzuje děti a teenagery. Na nemoc přitom v současnosti neexistuje žádný účinný způsob léčby.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia, Shutterstock, Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

I když se Anna z incidentu téměř úplně zotavila, koncem roku 2009 stále ještě trpěla menšími symptomy na rukou a nohou, které způsobilo poranění nervů.

Zajímavosti
Věda

Britské „muničky“ se podílely na produkci 80 % zbraní i nábojů pro královské vojsko

Válka

Oranžově dráha mezihvězdné komety Borisov.

Vesmír

Londýnské metro, snímek z oslav 150. výročí zprovoznění.

Historie

Královna korpulence - vítězkou letošního klání o nejvypasenějšího medvěda se stala medvědice Holy.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907