Germáni proti Slovanům (2): Krvavý konflikt, nebo výhodná spolupráce uprostřed barbarské Evropy?
Migrační vlna Slovanů z jejich pravlasti v průběhu 6. století způsobila, že se toto početné etnikum rozšířilo daleko na západ. Některé kmeny dospěly až k dolnímu Labi a jeho ústí do Severního moře, kde se dostaly do kontaktu s vyspělejšími Germány. To hrálo po zbytek středověku v osudech Polabských Slovanů zásadní roli
V těsném závěsu za postupujícími saskými vojenskými oddíly proudili na území Polabských Slovanů misionáři, kteří usilovali o konverzi pohanského slovanského obyvatelstva na křesťanskou víru. Zpočátku mělo jejich snažení jen skromné výsledky (viz Podivné křesťanství).
Předchozí část: Germáni proti Slovanům: Krvavý konflikt, nebo výhodná spolupráce uprostřed barbarské Evropy?
V roce 948 tedy Ota I. inicioval založení prvního biskupství na území Polabských Slovanů v Brandenburgu, jehož biskupem se stal Sas Thietmar (Dětmar). V roce 962 bylo založeno arcibiskupství v Magdeburku a do konce desetiletí se k nim přidala biskupství v Míšni, Ziči/Zeitzu, Merseburgu (na území Lužických Srbů), Starigradu/Oldenburgu, Holsteinu a Havelbergu (u Veletů). Tento rozmach christianizace byl umožněn přelomovou porážkou Maďarů v bitvě u Lechu v roce 955, která definitivně ukončila jejich nájezdy i možnost pomoci Polabským Slovanům.
Slovanská odveta
Po smrti císaře Oty I. nastalo na východ od Labe období klidu, které bylo zčásti způsobeno nepřítomností jeho nástupce Oty II. (vládl 973–983), snažícího se bránit své císařské zájmy v Itálii. Avšak v létě 983 markrabě Severní marky, vyčleněné po Gerově smrti z jeho velké Východní marky, Thiedrich arogantním chováním vůči lutickým kmenům Chyžanů, Črezpěňanů, Dolenců a Ratarů vyvolal velké povstání, které brzy nabylo charakter boje proti daním určeným pro novou církevní vrchnost.
Vzbouření Luticové dobyli koncem června Havelberg, kde zničili sídlo tamního biskupa a obsadili i Brandenburg, kde z hrobu vytáhli ostatky nenáviděného biskupa Dodila a vyplenili církevní pokladnu. Vítězství vzápětí oslavili jako triumf svých bohů. Biskupové, mniši a nižší klérus si zachraňovali životy útěkem na opačný břeh Labe.
Reakci ze strany říše zbrzdila nečekaná smrt Oty II. začátkem prosince 983. O tři roky později se k povstání přidali Obodrité pod vedením svého knížete Mstivoje, kteří rovněž vyhnali všechny preláty ze svého území, zničili Hamburg a také biskupství v Oldenburgu. Následně podnikli i několik nájezdů na opačný břeh Labe do Nordalbingie. Jedině Lužičtí Srbové nepovstali, protože už byli pevněji připoutáni k říši.
Nedospělý Ota III. (vládl 983–1002) nebyl schopen Slovany definitivně porazit, a přestože se jeho vojskům podařilo v roce 993 dobýt alespoň Brandenburg, musel se smířit s tím, že politická i církevní organizace na levém břehu Labe, budovaná jeho předchůdci, je úplně v troskách.
Padlí bohové
Povstání z roku 983 vzbudilo v říši přesvědčení, že Polabští Slované jsou nenapravitelní pohané, k jejichž definitivnímu podrobení lze dospět pouze neúprosnou dobyvačnou politikou a kolonizováním jejich území německými křesťanskými osadníky. Finální nápor ovšem zpomalily války proti vznikajícímu polskému státu Boleslava I., které zaměstnaly Otovi nástupce Jindřicha II. a Konráda II. Boje s Poláky pokračovaly až do roku 1033 a Luticové v nich hráli roli spojenců německých císařů, což vyvolávalo protesty vysokých církevních představitelů v říši.
Poté nastalo oživení snah o pevnější kontrolu území Polabských Slovanů, které nezastavila ani skutečnost, že stále více slovanských knížat se stávalo křesťany. Postupně došlo k obnovení zničených biskupství, a naopak preláti s podporou ozbrojených oddílů poskytnutých markrabaty systematicky ničili centra slovanských pohanských kultů. Během výpravy proti Luticům zničil biskup Burchard z Halberstadtu na přelomu let 1067/1068 svatyni boha Svarožiče v Retře.
Po úpadku Luticů zůstával mocným kmenový svaz Obodritů, kterému vládl už pokřesťanštěný kníže Gotšalk (1043 až 1066), po něm naopak pohanský vládce Krut (1066–1105) a nakonec znovu křesťan, Gotšalkův syn Henryk (1105 až 1127). Po jeho smrti moc Obodritů slábla a dostávali se do stále větší závislosti na saských vévodech. Ztrátu samostatnosti urychlila také takzvaná Venedská křížová výprava z roku 1147, zahájená ve stejném roce jako druhá křížová do Svaté země. Směřovala nejen proti zbytkům Luticů, ale i proti Obodritům, takže koncem 12. století tento kdysi mocný kmenový svaz podlehl Sasům úplně.
TIP: Krvavé oběti bohům: Jak vypadaly rituály dávných Slovanů
Poslední baštou pohanského ritu zůstávala svatyně boha Svantovíta na mysu Arkona na ostrově Rujana, kterou obýval kmen Ránů patřící k Luticům. Dánové ji dobyli a vypálili v roce 1168.
Ačkoliv Polabští Slované nakonec přijali křesťanství, v následujících desetiletích museli přihlížet, jak do jejich zemí německá světská i církevní vrchnost přivádí osadníky z různých částí říše i z Flander. Války a povstání z druhé poloviny 12. století vedly k úbytku počtu Polabských Slovanů, ale Vendové (jak se zdejším Slovanům začalo říkat) mluvili vlastním jazykem ještě v 16. století. Germanizace ovšem pokračovala, takže původní slovanský jazyk se dochoval už jen u dnešních potomků Lužických Srbů.
Podivné křesťanství
Polabští Slované zpočátku křesťanství tolerovali, protože jako polyteisté vnímali křesťanského boha jenom jako další božstvo, které je možné v případě nutnosti prosit o podporu. Nechápali proto, proč musí jako součást křtu zavrhnout své původní náboženské představy. Rovněž nechápali princip hříchu a trestu, protože pro božstva ze slovanského panteonu byly osudy lidí nezajímavé a neexistovala žádná nauka, která by Slovany nutila explicitně dodržovat některé morální hodnoty. Nerozuměli ani smrti Ježíše Krista na kříži, protože jim připadalo nesmyslné, aby se všemohoucí bůh nechal ponížit tak potupným způsobem.
V praktickém životě jim jako nepochopitelný připadal důraz misionářů na monogamii a také jimi zaváděné postní praktiky. Mnohé slovanské náboženské svátky (například Kupala, svátek letního slunovratu) často končily bujarými oslavami a orgiemi, které misionáři samozřejmě zakazovali.
TIP: Na slovanském Olympu: Kterým bohům se klaněli staří Čechové?
Otevřené nepřátelství vyvolávaly z dnešního pohledu necitlivé zásahy mnoha kleriků, kteří své působení často začínali ničením slovanských chrámů a svatyň. Nezanedbatelná byla také otázka předávání desátku nové církevní hierarchii, jakož i skutečnost, že kázání a bohoslužby často probíhaly v latině, v jazyku pro běžné obyvatele nesrozumitelném. Proto mělo misionářské působení zpočátku jen velmi malý efekt a prvními konvertity byli téměř výlučně jednotliví příslušníci kmenové aristokracie a knížata.
Další články v sekci
Novozélanďané proti Blitzkriegu: Novozélandský pěšák vs. německý motocyklista (1)
Operace v Řecku zpravidla nebývají středem pozornosti historiků či zájemců o dějiny druhé světové války, a tak zůstává řada zajímavých událostí mimo naše
zorné pole. Němci na tomto válčišti například nasadili ve velké míře motocyklové útvary, proti nimž stáli sice nezkušení, ale odvážní pěšáci z Nového Zélandu
Mnohdy se říká, že od léta 1940 do léta 1941 stála Velká Británie proti agresivnímu Německu takřka sama, nicméně toto tvrzení opomíjí jeden velmi důležitý fakt v podobě existence britského impéria. To mohlo těžce zkoušeným ostrovům poskytovat obrovskou podporu a skutečně tak činilo. Do války tudíž zamířili například Kanaďané, Australané a Novozélanďané, kteří měřili síly s Osou především na středomořském a severoafrickém bojišti. Třetí říše tam sázela na svou tehdy mimořádně progresivní manévrovou taktiku, do které zapadalo i masivní nasazení rychlých motorizovaných sil. Ty měly sloužit primárně pro taktický průzkum, ovšem v praxi se velmi často zapojovaly i do přímého boje.
Válka se blíží
Nový Zéland v meziválečném období udržoval jen útvary teritoriální obrany, jež odpovídaly jedné lehké pěší divizi. Je však nutné dodat, že to platilo pouze organizačně, nikoli z hlediska počtů, jelikož zákon z roku 1930 limitoval velikost těchto sil na pouhých 6 000 mužů, což byl přibližně třetinový stav běžné divize. Zároveň nahradil povinnou vojenskou službu za dobrovolnou. Oba tyto kroky odpovídaly společensky tehdy silně rozšířenému pacifismu, jenž se odrážel i v politické sféře, neboť vláda hleděla na ozbrojené síly se zjevnou nechutí jako na nutné zlo.
Situace se začala postupně měnit až na konci 30. let, kdy bylo zřejmé, že válka se neúprosně blíží. Stav novozélandské divize tak narostl na zhruba 10 300 osob a začalo se také s budováním druhé divize, jež dostala oficiální název 2nd New Zealand Expeditionary Force. Odpovídalo to tomu, že se počítalo s jejím nasazením pro obranu impéria, kdežto původní 1st New Zealand Division se měla nadále starat o bezpečnost Nového Zélandu.
Formování expediční divize
Každá divize obsahovala zejména tři pěší brigády a kromě nich i několik pomocných jednotek na úrovni pluků a praporů, například obrněné, dělostřelecké, ženijní a zásobovací. Narůstal i počet dobrovolníků, který se blížil číslu 60 000, jenže asi čtvrtina neprošla zdravotními testy, a tak se v červnu 1940 musela obnovit povinná vojenská služba a její horní věková hranice se zvedla z 35 na 40 let.
Bylo ale velice příznačné, jak se měnila etnická struktura vojska, respektive podíl domorodých Maorů. Před válkou totiž jevili o službu poměrně malý zájem, ale reálné ohrožení země silně zapůsobilo na jejich mentalitu a kulturu, která měla v zásadě válečnický charakter. Akcentovala čest, kamarádství a ochranu společenství, do něhož jednotlivec patří. Maorové se tedy hromadně hlásili, byť se museli potýkat s přetrvávajícím rasismem, jenž omezoval jejich služební postup, ovšem i to se záhy zlepšilo a Maorové se dostávali na velitelské pozice.
Problémy s disciplínou
Navzdory nástupu do armády se ale odmítali vzdát některých svých zvyků a tradic, a proto se nadále oddávali původním rituálům včetně válečnických tanců. Velení na to zpočátku hledělo všelijak, ale nakonec se rozhodlo toto specifikum tolerovat a poskytlo Maorům prostor, aby si své tradice uchovali. Ony tance totiž měly i nepopiratelný praktický efekt, jelikož zlepšovaly fyzickou kondici, posilovaly společného ducha jednotek a v neposlední řadě měly i pozitivní efekt na psychiku před bitvou.
Problematičtější už byl maorský poněkud svérázný pohled na disciplínu. V jejich společenství fungovala demokracie a o všem včetně vojenských otázek se hlasovalo, takže když muži považovali rozkaz za chybný či nesmyslný, občas se nechtěli podřizovat, zvláště ne bílým důstojníkům. Maorové zkrátka důvěřovali jedině tomu, u koho viděli příklad opravdové osobní statečnosti.
Novozélandský pěšák
- ZÁKLADNÍ VÝCVIK: 12 týdnů
- STAV DRUŽSTVA: 10 mužů
- STAV PRAPORU: 776 mužů
- STANDARDNÍ PUŠKA: Lee-Enfield Mk.III ráže .303 British (7,92 mm)
- STANDARDNÍ SAMOPAL: Thompson M1928 ráže .45 ACP (11,43 mm)
- STANDARDNÍ KULOMET: Bren Mk.II ráže .303 British (7,92 mm)
Stateční domorodí válečníci
Pokud ale došlo na skutečný boj, předváděli novozélandští domorodci úžasné výkony. Těch bylo třeba, jelikož co do výbavy představovaly tyto expediční síly v rámci impéria příslovečné chudé příbuzné. Postrádaly tanky a zprvu i protitankové zbraně, ve srovnání s britskými útvary provozovaly méně motorových vozidel, přestože po stránce pěchotní výzbroje se shodovaly s britskými předpisy.
TIP: Nejlepší opakovačky světových válek: Lee Enfield
Každé pěší družstvo tudíž mělo pušky Lee-Enfielda lehký kulomet Bren, kdežto o podporu se staraly těžké kulomety Vickers a minomety ráže 51 mm, pro ty ale byla často k dispozici jen kouřová munice. Také pěchotní výcvik, jehož závěrečná fáze se obvykle odehrávala v Egyptě, odpovídal britským normám, nicméně dnes bychom jej hodnotili jako nedostatečný, šablonovitý a málo vhodný pro vzdorování modernější německé taktice. Něco podobného platilo také pro spojení, neboť Novozélanďané měli jen málo vysílaček, které navíc v horách Řecka a Kréty fungovaly značně problematicky, takže se často používaly polní telefony. Ty byly spolehlivější, jenže do manévrového boje se příliš nehodily.
Dokončení v neděli 12. prosince
Další články v sekci
Vyvrácené omyly: Gilotinu (ne)vynalezl Francouz Guillotin
Joseph-Ignace Guillotin je známý jako vynálezce gilotiny, kterou však ve skutečnosti nevynalezl. Dokonce ani nezemřel pod jejím ostřím, jak se také traduje. Kdo byl skutečným strůjcem slavného popravčího stroje?
Středověký Halifax zbohatl na obchodě s látkami. Před továrnami se nechávalo na rámech sušit velké množství drahých látek. Krádeže znamenaly vážný problém a městští obchodníci potřebovali účinný odstrašovací prostředek. Na místním popravišti proto vyrostly dva pětimetrové dřevěné sloupy, mezi nimiž visela železná sekera, zavěšená na olovem vyplněném nosníku, který se ovládal lanem a kladkou. Podle oficiálních záznamů na něm bylo v letech 1286 až 1650 popraveno nejméně 53 lidí.
Demokratická smrt
Toto a později i podobné skotské zařízení zvané „panna“ pravděpodobně inspirovalo Francouze, kteří si pro přístroj vymysleli vlastní jméno. Doktor Joseph Ignace Guillotin byl humánní, mírumilovný lékař, jemuž vadily veřejné popravy. Roku 1789 během Velké francouzské revoluce předložil novému národnímu shromáždění ambiciózní plán reformy francouzského trestního systému a zavedení humánnějších metod. Navrhoval standardizovaný mechanický způsob popravování, jenž by neznevýhodňoval chudé (byli nedbale věšeni) a nenahrával bohatým (kteří byli vždy čistě sťati). Většina návrhů byla rovnou zamítnuta, ale myšlenka efektivního stroje na zabíjení se ujala.
Guillotinovo doporučení převzal a vypiloval doktor Antoine Louis, tajemník Chirurgické akademie. Byl to on, a nikoli Guillotin, kdo v roce 1792 sestrojil první funkční zařízení s charakteristickou diagonální čepelí. Nějaký čas se mu podle jeho strůjce dokonce říkalo Louison nebo Louissette. Z jakéhosi důvodu se však nakonec ujalo spíše Guillotinovo jméno a navzdory snahám jeho rodiny už se popravčímu stroji jinak neříkalo. Lidová legenda, že Guillotina zabil jeho stejnojmenný vynález, se nezakládá na pravdě. Joseph Guillotin zemřel roku 1814 na infekci z hnisavého zánětu v rameni.
TIP: Popravy na domácí způsob: Historie trestu smrti v Česku
Gilotina se stala první „demokratickou“ popravčí metodou a začala se používat po celé Francii. Za prvních deset let její existence na ní bylo podle odhadů historiků sťato 15 tisíc lidí. Toto číslo překonalo pouze nacistické Německo, kde v letech 1938 až 1945 skončilo na gilotině zhruba 40 tisíc odsouzenců. Poslední Francouz, kterého na gilotině popravili, byl tuniský přistěhovalec Hamida Djandoubi, odsouzený v roce 1977 za znásilnění a vraždu mladé dívky. Není možné přesně dokázat, jak dlouho zůstává uťatá hlava při vědomí, pokud vůbec. Nejbližší odhad je patrně pět až třináct vteřin.
Další články v sekci
Proč egyptští faraoni přestali s výstavbou nových pyramid?
Vládci starověkého Egypta stavěli pyramidy jen o něco déle než 1 000 let. Proč ale s výstavbou těchto monumentálních staveb přestali?
Pyramidy jsou pro většinu z nás symbolem, či přímo synonymem starověkého Egypta a jeho faraonů. Jsou to ikonické hrobky egyptských vládců, které vypovídají mnohé o tehdejších lidech a jejich době. Přesto období stavby pyramid představuje jenom část historie starověkého Egypta.
První pyramidu vybudoval v Sakkáře faraon Džoser, který byl 2. panovníkem 3. dynastie, kolem roku 2600 před naším letopočtem. Jeho následovníci stavěli pyramidy o něco déle než tisícovku let. Nejmladší známou pyramidu postavil faraon Ahmose I., který byl zakladatelem 18. dynastie a vládl v letech 1550–1525 před naším letopočtem. Proč Egypťané se stavbou pyramid vlastně přestali?
Končící věk pyramid
Podle egyptologa Petera Der Manueliana z Harvardovy univerzity existuje na toto téma řada teorií, které zahrnují různé aspekty tehdejšího Egypta. Jedním z hlavních důvodů byl ale zřejmě fakt, že vládnoucí faraoni byli svědky, jak tehdejší lupiči pyramidy znesvěcují a vylupují je. Vládci na vlastní oči viděli, jak dopadají ostatky jejich předchůdců, a obávali se o bezpečnost vlastní hrobky.
Ještě před tím, než faraoni přestali podporovat stavby pyramid, nechávali své ostatky pohřbívat do pohřebních komor mimo pyramidy. Kupříkladu poslední pyramida, kterou Ahmose I. postavil v Abýdosu, má pohřební komoru ukrytou v poušti, více než 500 metrů daleko od samotné pyramidy.
Později byli faraoni pohřbíváni ve vyhloubených hrobkách v Údolí králů nedaleko Luxoru. Zdejší vrchol Thébských vrchů - Al-Qurn ostatně připomíná pyramidu, což mohlo pro faraony představovat přijatelný kompromis. Spočinutí pod pyramidou bylo pro tehdejší vládce důležité, neboť pyramida byla chápána jako místo „vzestupu a transformace“ směrem k posmrtnému životu. Dalším důvodem mohla být prostorová náročnost a celková nákladnost staveb. Luxor byl zkrátka pro nové pyramidy příliš malý a jejich výstavba drahá a komplikovaná.
Odznak bohatství
Zatímco faraoni od výstavby nových pyramid postupně upouštěli, velkolepé stavby si naopak dopřávali boháči té doby. Dokládá to například 3 300 let stará hrobka v Abydu, která byla postavena pro písaře Horemheba, jejíž vchod zdobí sedm metrů vysoká pyramida.
TIP: Jak se stavěly pyramidy: Používali Egypťané astronomii?
K rozmachu stavby pyramid došlo i v tehdejší Núbii (dnešní oblast Súdánu a části jižního Egypta), kde vznikaly pyramidy jak pro vládnoucí královské rodiny, tak i pro zástupce bohatých vrstev té doby. Podle Marka Lehnera, ředitele a prezidenta společnosti Ancient Egypt Research Associates, bylo pro královské rody vystavěno zhruba 180 pyramid, těch soukromých vzniklo ale mnohem více.
Další články v sekci
Sex s robotem by nebyl nevěrou, myslí si většina oslovených Čechů
Sex s robotem by se podobal masturbaci a nešlo by o nevěru, mohl by však u lidí vytvářet nerealistické představy o sexu, domnívá se podle výzkumu většina oslovených Čechů.
Výzkumníci se v dotazníku ptali nejen na názor na různé typy takzvaných sexbotů, od umělé panny či panáka bez jakékoliv inteligence či jednání po robota v jednání i vzhledu totožného s člověkem, ale i na jejich možné výhody či nevýhody, preferovaný vzhled či etiku jejich využívání. Podle autorů výzkumu Davida Černého z Ústavu státu a práva AV ČR a lékaře Zlatka Pastora jde o jediný výzkum na podobné téma v tomto rozsahu v Čechách.
Rozsáhlý on-line dotazník o 180 otázkách respondenti vyplňovali od června 2019 do května 2020. Výzkum vycházel z odpovědí 1 375 Čechů, z nichž bylo 48 procent žen. Autoři upozornili, že nešlo o reprezentativní vzorek populace, ale spíše o názory mladších lidí, kteří se jsou o tématu sexuálního styku s roboty ochotni bavit. Podrobnější výsledky i demografii dotazovaných lze najít ve veřejně přístupných souborech statistika a psychologa Daniela Dostála.
Pomáhat a sloužit
Na 89 procent oslovených podle výzkumu souhlasilo, že sex s robotem by byl bezpečný. Více než tři čtvrtiny také souhlasily, že takový styk by byl podobný masturbaci, nepovažovali by ho za nevěru a mohl by mimo jiné zpestřit sexuální život. Podle 71, respektive 72 procent dotazovaných by mohl umožnit pedofilům a zoofilům uspokojit jejich potřeby, aniž by způsobil újmu dětem či zvířatům.
Za největší problém lidé považovali fakt, že by sex s roboty mohl utvářet nerealistické představy o sexu a vedl by ke ztrátě zájmu o sex s lidmi. S těmito tvrzeními souhlasilo 91, respektive 86 procent lidí. Za nepřirozený styk s roboty označilo 58 procent lidí, více žen než mužů. Ty se také více než muži domnívaly, že sex s roboty by posílil představu, že je partner či partnerka pouhým objektem k uspokojení sexuálních potřeb.
Nejvíce oslovení souhlasili s tím, že by bylo správné sexboty využít k zajištění kvalitního sexuálního života hendikepovaných lidí (94 procent) či jako náhrada za prostitutky a prostituty (89 procent). V 83 procentech lidé souhlasili s tím, že by takový robot mohl sloužit k uspokojení nejtajnějších sexuálních fantazií.
TIP: Sexboti budou umět odmítnout sex, pokud na něj nebudou mít náladu
Co se týče vzhledu sexbotů, respondenti by upřednostnili zejména jejich adaptabilitu, tedy kromě možnosti vybrat si celkové vzezření i například možnost měnit velikost poprsí či penisu. Na 97 procent lidí také souhlasilo s tím, že by měli roboti mít více módů chování, jako například vášnivý, mazlivý, submisivní či dominantní.
Další články v sekci
Rok po pořízení tohoto snímku byl jeho autor Viktor Bulla buď ve vyhnanství, nebo mrtev. Viktor, fotograf stejně jako jeho otec Karl, vystudoval své řemeslo v Německu a převzal pak otcovu živnost. Za rusko-japonské války pracoval jako fotoreportér Sibiřské záložní brigády a spolu s bratrem začal točit dokumentární filmy.
Revoluci roku 1917 dokumentoval Viktor ve filmu i fotografiích a stal se oficiálním portrétním fotografem sovětské komunistické strany; fotil Lenina, Stalina a další předáky. Na konci třicátých let byl však jedním zaměstnancem rodinné firmy označen jako „nepřítel lidu“. Byl donucen přiznat se ke špionáži a odeslán do vyhnanství, uvězněn, nebo možná přímo zastřelen.
TIP: Zvůle komunistického režimu: Jak se v Sovětském svazu vyráběli blázni
Na této fotografii je vidět velké množství dětí – skupinu pionýrů – demonstrujících v roce 1937 svou válečnou připravenost pro případ plynového útoku. Pionýři neboli Všesvazová pionýrská organizace Vladimíra Iljiče Lenina byli jedinou sovětskou mládežnickou organizací pro děti mezi deseti a patnácti lety.
Další články v sekci
Stejně jako se potkávají tělesa v rámci Sluneční soustavy, potkávají se i hvězdy v hustých systémech a přirozeně se na cestách vesmírem dostávají do vzájemné blízkosti rovněž galaxie. Častěji k tomu dochází v jádrech galaktických kup: Hvězdné ostrovy na sebe při blízkých průletech gravitačně působí a navzájem si „vytrhávají“ celé stálice i galaktický plyn, který pak mezi nimi formuje rozsáhlé slapové ohony.
TIP: Nečekané pozorování: Galaxie, s neobvykle dlouhým ohonem
V uvedených strukturách se rovnováha v galaktickém plynu nezřídka naruší, takže se stávají novými oblastmi intenzivní tvorby hvězd. Popsané slapové ohony tedy patří mezi projevy galaktického kanibalismu.
Další články v sekci
Implantát na pravém místě: Konečně funkční model umělého srdce
Jen ve Spojených státech umírá každý den 18 pacientů čekajících na transplantaci srdce, jež ovšem nikdy nepřijde. Nedostatek orgánů proto pomáhají řešit umělé náhrady, mezi které se nově zařadil také Aeson od francouzské společnosti Carmat
Podle statistik z roku 2017 trpí srdečním selháním přes 26 milionů lidí, přičemž 5 % nemocných dospěje do terminální fáze a jejich šance jsou velmi nízké: Méně než polovina diagnostikovaných přežije déle než pět let. Jediné dlouhodobé řešení spočívá v srdeční náhradě, nicméně poptávka převyšuje nabídku, a každý rok se tak uskuteční asi jen 5 500 transplantací. Problém samozřejmě nastává, pokud se stav pacienta čekajícího na orgán rapidně zhoršuje. S ohledem na vysoký věk či doprovodné komplikace může být dotyčný z pořadníku dokonce vyškrtnut. Poslední záchranu potom skýtá srdce umělé, jež pomůže překlenout čekací lhůtu nebo biologický orgán nahradí úplně.
Předním výrobcem na daném poli se stala americká společnost SynCardia: Svoji první umělou náhradu dokončila v roce 2002 a o dva roky později ji schválil národní Úřad pro kontrolu potravin a léčiv. Srdce od firmy SynCardia se od té doby dočkalo přes 1 250 lidí a jejich šance na přežití déle než rok po zákroku se pohybují okolo 67 %.
Evropa zaostává
Na druhé straně oceánu, konkrétně ve francouzské společnosti Carmat, se na prototypu umělého srdce začalo pracovat v roce 2008. A již roku 2013 se počítalo s prvními pacienty, kteří by implantát obdrželi: Transplantace se tehdy sice uskutečnila, nicméně 75letý pacient nakonec 2,5 měsíce po zákroku zemřel.
Ani v následujících letech se nepodařilo krátkou dobu přežití eliminovat, a v roce 2016 dokonce Evropská léková agentura klinické testování firmy Carmat zastavila. Oficiální prodej vylepšené srdeční náhrady nazvané Aeson začal teprve loni v prosinci a první transplantaci provedl letos v červenci profesor Jan Schmitto se svým týmem v německé Medizinische Hochschule Hannover.
TIP: Bije jako zvon: EU schválila použití prvního kompletně umělého lidského srdce
Umělé srdce lékaři voperovali mladému pacientovi s vrozenou srdeční vadou, který se v té době nacházel v kritickém stavu. Přestože srdce podle lékařů pracovalo nad očekávání, pacientův vážný stav již zachránit nedokázalo. Funkčnost umělého srdce lékaře přesto povzbudila, a i přes nepříznivý konec prvního nasazení věří, že v budoucnu může zachránit mnoho lidských životů a pomoct řadě pacientů s vrozenou srdeční vadou.
Naděje z tiskárny
První biologické srdce se na speciálně upravené 3D tiskárně podařilo vyrobit před dvěma lety v laboratořích telavivské univerzity. „Inkoust“ vědci získali úpravami lidské tukové tkáně, kterou zpracovali nejprve na buňky kmenové a posléze srdeční. Jde však o pouhý začátek cesty, jež by mohla vést k vytváření náhradních orgánů. Vzniklé srdce je příliš malé, než aby se dalo transplantovat člověku. Podle jeho tvůrců navíc není jisté, zda by zvládlo krevní tlak a vydrželo fungovat stabilně. Nejprve se proto bude testovat na krysách a použití v klasické medicíně zatím zůstává v nedohlednu.
Další články v sekci
Ocas nově objeveného ankylosaura Stegourose připomíná válečný kyj Aztéků
Nově objevený ankylosaurus Stegouros elengassen byl sice mírumilovným býložravcem, ke své obraně byl ale vybavený nadmíru dobře. Jeho ocas připomíná válečný kyj Aztéků
Ankylosauři byli mohutně obrnění dinosauři z období křídy, kteří měli celé tělo, včetně očních víček, pokryté kostěnou „zbrojí“. Byli to býložravci vybavení vražednou zbraní, v podobě ocasu přetvořeného na nebezpečnou palici. S tímto ocasem mohli prudce švihat ze strany na stranu a drtit kosti svých protivníků, ať už vlastního druhu nebo dravců té doby.
Paleontologové nedávno objevili na nehostinném a promrzlém jihu Chile doposud neznámého ankylosaurida, kterého označili jako „velmi zvláštního“. Pojmenovali ho Stegouros elengassen a popsali ho podle dobře zachovalé kostry. Dotyčný stegouros zahynul u řeky a zřejmě ho rychle pohřbil písek, což přispělo k jeho kvalitní fosilizaci – paleontologové získali zhruba 80 % jeho kostry.
Výstřední ankylosaurus

Stegouros náleží k pozdním ankylosaurům – žil před 74,9 až 71,7 miliony let, tedy relativně blízko samotného konce období křídy i celých druhohor. Na rozdíl od jiných ankylosaurů v této části planety byl jen lehce obrněný a měl hlavu zakončenou úzkým a prohnutým zobákem, což není pro ankylosaury typické.
TIP: Zuul: Nový dinosaurus se jmenuje podle záporáka z Krotitelů duchů
Vědce zaujal především stegourův ocas, který vypadá spíš jako meč než jako kyj či palice. Jeho ocas byl opatřený dvěma řadami kostěných výrostků a připomíná slavný aztécký bojový kyj zvaný macuahuitl – plochou dřevěnou palici, lemovanou dvojitou řadou čepelí z obsidiánu, ostřejších než ocelové žiletky. Přestože stegourosův macuahuitl rozhodně nedosahoval takové ostrosti, nepochybně s ním mohl rozdávat skutečně devastující rány.
Další články v sekci
Astronomové objevili nejbližší a zároveň nejtěsnější pár superhmotných černých děr
Astronomové nalezli nejbližší dvojici supermasivních černých děr. Nacházejí se 89 milionů světelných let od nás a v budoucnosti je čeká nevyhnutelná srážka
V centru prakticky každé galaxie se ukrývá supermasivní černá díra a ani naše domovská galaxie – Mléčná dráha není v tomto směru výjimkou. Existují ale i galaxie, které hostí hned dvojici supermasivních černých děr. Obvykle k tomu dochází po splynutí dvou galaxií. Tým astronomů využil teleskopy soustavy Very Large Telescope (VLT) Evropské jižní observatoře v Chile a objevil nejbližší takovou dvojici.
Jde o supermasivní černé díry v srdci galaxie NGC 7727 v souhvězdí Vodnáře, která je od nás vzdálená asi 89 milionů světelných let. Badatelé zjistili, že dvojici tvoří dvě nestejně veliké supermasivní černé díry. Hmotnější z nich odpovídá asi 154 milionům Sluncí, zatímco menší asi 6,3 milionům Sluncí. Podezření, že se v galaxii NGC 7727 nachází dvojice supermasivních černých děr, měli vědci již delší dobu, teprve nyní se ale jejich podezření podařilo potvrdit.
Nejtěsnější dvojice
Z pozemského pohledu jde o dalece nejbližší dvojici supermasivních černých děr tohoto typu – další takovou dvojici od nás dělí přibližně pětkrát větší vzdálenost (490 milionů světelných let). Zároveň jde o nejtěsnější dvojici supermasivních černých děr, jakou známe. Dělí je pouhých 1 600 světelných let. Podle vědců je zřejmé, že obě supermasivní černé díry se nacházejí na kolizním kurzu a v budoucnosti je čeká srážka a splynutí do jediné obří supermasivní černé díry.
TIP: Astronomové objevili dvojici titánských černých děr na kolizním kurzu
Jde zároveň o první případ, kdy se astronomům povedlo určit hmotnost dvojice supermasivních černých děr s využitím jejich gravitačního působení na okolní hvězdy. Dosáhli toho díky zařízení MUSE (Multi-Unit Spectroscopic Explorer), které pracuje na soustavě teleskopů VLT, a také díky relativně malé vzdálenosti od Země.