Tvorové (ne)dávné minulosti: Pratur, dobytek z pravěku

28.11.2020 - Zuzana Teličková

Pratur pocházel z Britských ostrovů a jižní Skandinávie, odkud se rozšířil do Evropy, Jižní Afriky, střední Asie a Indie. Na počátku 13. století se vyskytoval již jen v Polsku, Litvě, Moldavsku, dnešním Rumunsku a ve Východním Prusku. Poslední kus uhynul v roce 1627

<p>Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.</p>

Kresba pratura ze 16. století. Poslední kus pratura uhynul v roce 1627.


Reklama

Zdá se, že pratuři (Bos primigenius) dávali přednost mokřinám a bažinatým lesům v říčních údolích. Pravděpodobně ale žili i v sušších lesích a na otevřených pláních. Na většině svého území byl pratur vyhuben do konce 15. století. Jeho posledním útočištěm se stala rezervace u polské vesnice Jaktorów.

Správa zbývajících jedinců byla po několik staletí dobře organizována. Zvířata nejprve patřila místní šlechtě, která měla výsadní právo k lovu. Později dobytek přešel do majetku panovníka, jenž se staral o jeho ochranu a krmení v zimním období. Za péči o pastviny byli místní hajní osvobozeni od daní a byl vydán dekret, podle něhož se pytláctví na praturech trestalo smrtí. Královská inspekce z roku 1564 přesto uvádí, že v rezervaci žije už jen 38 kusů.

Heckův skot jako „náhradníci“

Masivní pokles populace praturů byl zřejmě důsledkem nedostatečné péče králů Zikmunda I. a Zikmunda II. a následných politických nepokojů. Vyhynutí druhu tedy způsobila kombinace několika příčin: rozšíření domácího dobytka, nezájem vladařů, korupce, nemoci ve stádech a lov. Poslední kus proto uhynul roku 1627. U řeky Pisia najdeme pomník vybudovaný na počest této poslední samice.

TIP: Letitou záhadu vzniku zubra objasnily analýzy DNA a jeskynní malby

Domestikovaná forma Bos taurus je dnes rozšířena po celém světě. V mnoha zemích byly do volné přírody vráceny také populace zpětně vyšlechtěného druhu, o který se ve 20. letech zasloužili bratři Heinz a Lutz Heckovi. Tito ředitelé zoo v Berlíně a Mnichově vyšlechtili po třiceti letech křížení sedmi druhů evropského dobytka tzv. Heckův skot, který se barvou a často i tvarem rohů podobá původním praturům.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky odkryly například závod na zpracování ryb. Velká část starého fénického města ale leží pod hladinou moře.

Zajímavosti

Oko mouchy pracuje čtyřikrát rychleji než naše. Proto mají naše pokusy plácnout ji jen malou šanci na úspěch.

Příroda

Hmotnost supermasivní černé díky v srdci kvasaru J0313-1806 odpovídá 1,6 miliardám Sluncí.

Vesmír

V budoucnu by Maci Currinová ráda studovala vysokou školu ve Velké Británii a zároveň by se chtěla stát nejvyšší profesionální modelkou na světě.

Revue

Tlak panovníků na odvádění daní v penězích, nikoliv v naturáliích, přinesl zánik směnného obchodu.

Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907