02. 02. 2023Následky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)
18. 01. 2023Za neodolatelnou chutí čokolády stojí způsob, jakým se rozplývá v ústech a obaluje jazyk tukem. (foto: Shutterstock)
16. 12. 2022Biologické poločasy nejrozšířenějších drog jsou poměrně krátké. V moči lze ale detekovat metabolity drog někdy i za dlouhé týdny. (foto: Shutterstock)
09. 12. 2022Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)
10. 11. 2022Teflonové povrchy jsou sice velmi odolné, uvolňují ale množství mikro a nanočástic plastu. (foto: Pexels, Andrea Piacquadio, CC0)
30. 10. 2022Všelék z makovic
Laudanum neboli desetiprocentní alkoholový roztok opia má typickou hnědavou barvu a hořkou chuť. Užívalo se v první polovině 19. století. Obsahovalo několik opiových alkaloidů včetně morfinu a kodeinu. Pacienti jej brali prakticky na vše od kašle, nachlazení a bolestí po dětské nemoci, depresi i astma. Velkou oblibu mělo laudanum u žen, kterým mělo ulevovat od menstruačních bolestí a tišit zlobivé děti. Nikdo neměl tušení, že je silně návykové. Bylo snadno dostupné v běžných obchodech za relativně nízkou cenu. Snad i kvůli tomu se brzy stalo „vylepšovačem“ nálady umělců i dalších lidí. Teprve po několika desítkách let a mnoha úmrtí na předávkování se začalo proslýchat, že se slavným laudanem není něco v pořádku, a začala se hledat adekvátní náhrada. (foto: Wikimedia Commons, CC0)